Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Kluk na kole – 65%Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Nahrávám...


Bratři Jean-Pierre a Luck Nardennovi natáčejí společně filmy podle vlastních scénářů, ve vlastní produkci a bez hudebního doprovodu. Mají velké zkušenosti s natáčením dokumentárních filmů, a to se odráží i v jejich filmech hraných. Ve filmu Kluk na kole je hlavním hrdinou dvanáctiletý chlapec Cyril, který se musí vypořádat s krutou životní zkušeností. Jeho otec ho ponechal v dětském domově a nemá o něj zájem. Cyril chování otce nechápe a snaží se k němu dostat zpět.
Začátek filmu zachycuje jeden z Cyrilových nepovedených útěků, kdy je násilím donucen se vrátit zpět do dětského domova. Myšlenka zmizet z dětského domova za každou cenu nutí Cyrila útěky opakovat. Je ve svém hledání urputný, nebojí se nových situací a dokáže se o sebe postarat. Při jednom z útěků se seznámí s kadeřnicí Samanthou, která mu s hledáním otce chce pomáhat a nabídne možnost společného trávení víkendů mimo dětský domov. Společně strávené chvíle jsou střídavě plné klidu i nedorozumění. Mezi Cyrilem a Samanthou se vytváří kamarádský vztah bez zbytečných citových scén a slov. Samantha sežene Cyrilovi jeho ztracené kolo a také mu pomůže najít otce. Je si však vědoma, že jejich setkání nemusí dopadnout dobře. Setkání otce se synem skutečně proběhne a pro Cyrila je to šok. Ukáže se, že Samantha dokáže být pro Cyrila oporou ve správné chvíli. Snaží se, aby se Cyril dokázal se svou krutou životní situací vypořádat. Nepodplácí a nepřesvědčuje ho. Chce, aby Cyril přišel ke svému poznání vlastní zkušeností a současně se o něj bojí. Ví , jak je důvěřivý a touží po přátelství. Obává se také náhlých návalů emocí, které Cyril nedokáže sám dobře zvládat. Její obava je oprávněná a problémy skutečně nastanou. Při jedné z průzkumných cest na kole se totiž Cyril setkává se skupinkou gangu mladistvých, jehož vůdce si získá Cyrilovu důvěru. Samanthu i Cyrila čeká opět tvrdá životní zkouška….
Film Kluk na kole je působivý svou bezprostředností a civilním pojetím. Zachycuje úsek života dítěte, které se snaží vypořádat s krutou skutečností a současně hledá své místo ve společnosti lidí. Autoři scénáře filmu byli ve své přípravě i následně při realizaci perfektně připravení. Film je hraný a současně působí autenticky a pravdivě. Kamera snímá situace dokumentárním stylem, ale obraz je vyvážený a nepůsobí trhaně. Samotný příběh nemoralizuje, ani neodsuzuje hrdiny. Chování Cyrila je vzhledem k jeho věku celkem pochopitelné a pro diváka celkem předvídatelné. O to víc překvapuje Samantha se svým přímočarým jednáním a skrytou minulostí. Zdůvodnění jejího jednání v příběhu nenajdeme, ale cítíme, že dokáže Cyrila chápat a dokáže mu pomoci. Nicméně příběh ponechávají autoři filmu s otevřeným koncem. Stejně jako náhle zastihneme Cyrila na cestě z dětského domova, tak ho opouštíme na cestě za Samanthou.
Postavu Cyrila si zahrál Thomas Doret, kterého autoři vybrali při castingu. Podařilo se jim vybrat zajímavou osobnost s velkou energií pro akční scény při útěku a projevech vzteku. Současně však Thomas Doret působí svou zvláštní uzavřeností v emočních scénách s otcem nebo se Samanthou. Roli Samanthy hraje Cécil de France velice civilně s citlivým dávkováním obav a bezradnosti v situaci, kdy má o Cyrila strach. Proto postava Samanthy nepůsobí jako přehnaně starostlivá a pečující matka.
Film je zajímavý svým námětem, zpracováním i civilními hereckými výkony. Dokáže diváka zaujmout a současně nevnucuje prvoplánově moralizování. Absence objasnění minulosti Samanthy a velice úsporné dialogy však staví příběh na hranici věrohodnosti.

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:


X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.