Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Cesta na měsíc – (Voyage dans la Lune) – 75 %

Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Nahrávám...


Film filmového režiséra hraných filmů George Méliése patří k základům filmové historie. Poprvé se v kinech objevuje celá barevná verze zrestaurované kopie, která byla doplněna o zvuky, ruchy i hudbu. Cesta na měsíc se promítá spolu s dokumentárním filmem Neobyčejná cesta.

Z dnešního pohledu je příběh krátkého hranného filmu Cesta na Měsíc velice jednoduchý. Několik členů vědecké společnosti se na jednom ze svých vědeckých setkání rozhodne letět na Měsíc. Postaví si raketu a nechají se vystřelit do vesmíru. Na startu se s kosmickými cestovateli loučí nadšené dívky připomínající barové tanečnice. Vesmírné cestovatele pozoruje usměvavý Měsíc a veselé tváře hvězdiček. Po přistání na Měsíci poznávají cestovatelé různé zajímavosti i Měsíčňany s jejich králem. Mise na tajemnou planetu musí být ale po neshodách s králem urychleně ukončena a vesmírní cestovatelé úspěšně přežijí přistání na moři spolu s jedním z Měsíčňanů. Na Zemi čeká všechny cestovatele jásající dav a nadšená děvčata.

Jednou z inspirací námětu filmu byla pro Méliése kniha Ze země na Měsíc od Julese Verna. Byl docela odvážný nápad, protože vyžadoval vytvoření iluze měsíční krajiny a technické ztvárnění startu a přistání rakety. Méliés dokázal vytvořil svérázné dílko, které má svou poetiku a na svou dobu výbornou technickou úroveň a originální nápady. Film upoutá svou naivní představou o kosmickém letu a okouzlí svým divadelním ztvárněním. Ve filmu hraje několik herců a mezi nimi je i sám Georges Méliés. Skupina tanečnic z Méliésova divadla si ve filmu zahraje hned několikrát. Nejdříve se loučí na startu rakety, pak spolu s Měsícem jsou usměvavé tváře hvězdiček a na konci filmu jásají při návratu z cesty.

Film Cesta na měsíc je spojen s projekcí dokumentárního filmu režisérů Sergeho Bromberga a Erika Langa s názvem Neobyčejná cesta. Ve filmu je zachycen složitý proces, kterým se zrestauroval film Cesta na Měsíc a vytvořila se barevná verze s hudebním doprovodem.

Film nejdříve připomene společenské změny a technickou úroveň doby, ve které Méliés své filmy vytvářel.  Další část je věnována Méliésovi a jeho tvorbě filmů. Méliés pro natáčení filmů postavil vlastní ateliér a pro každý film si vše připravoval. Využíval divadelní kulisy, triky i detailní záběry kamerou. Každý jeho film měl příběh, který se připravoval po jednotlivých záběrech. Méliés byl autorem, divadelním technikem, hercem, malířem i kameramanem a režisérem. Jeho nadšení pro filmování muselo být ohromné. V dokumentárním filmu je uvedeno i několik dalších ukázek z filmů, které se podařilo zachovat.

Méliés natočil stovky filmů, ale jeho životní osud neodrážel jen jeho úspěchy. Filmy kopírovala konkurence a finanční problémy nedšeného tvůrce ničily. V roce 1913 natáčení ukončil, na film zanevřel a po první světové válce musel prodat svůj majetek. Na 500 negativů spálil a začal prodávat ve stánku na Montparnassu hračky. Až v roce 1929 mu byla uspořádána benefice. V té době se nalezlo jen osm jeho filmů.

Tvůrci dokumentu Neobyčejná cesta se snažili ukázat, jak je těžké nalézt zbytky prvních filmových pokusů a jak obtížná práce je s jejich restaurováním. Dokumentární film Neobyčejná cesta je zpracován s ohledem na širokou diváckou veřejnost a snaží se zachytit práci filmových tvůrců, jejich nadšení pro zajímavou práci a obdiv k průkopníkům filmového průmyslu. Informace o komplikované technice restaurování filmu neodrazují diváka složitou technickou terminologií a jsou doplněny o konkrétní ukázky z jednotlivých fází postupného vytváření nové kopie filmu. Divák se dozví i důvody, jak a proč byla vytvořena barevná kopie filmu, i proč byl zvolen hudební doprovod.

Filmy Cesta na Měsíc i Neobyčejná cesta jednoznačně doporučuji.

 

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:

  • Georges Méliès10. října 2012 Georges Méliès Georges Méliès (8. prosince 1861, Paříž – 21. ledna 1938, Paříž) byl francouzský filmový režisér a významný průkopník filmu. Narodil se v bohaté rodině majitele obuvnické firmy. Po vystudování lycea a roku vojenské služby nastoupil […] Posted in Profily osob
  • Nejdelší den (The Longest Day) 196213. července 2010 Nejdelší den (The Longest Day) 1962 Nejdelší den patří mezi nejslavnější válečné filmy, což navzdory jeho stáří zhruba padesáti let platí i pro dnešek.Děj tohoto známého snímku se odehrává v červnu 1944, kdy spojenci chystají vylodění v Normandii. Film se nesnaží […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Do posledního dechu – 60 %29. ledna 2016 Do posledního dechu – 60 % Odvaha a pořádná dávka zkušeností nechybí hlavním hrdinům filmu, který připomíná skutečnou událost z roku 1952. Pro někoho to je už doba „pravěku“, ale skuteční hrdinové se rodí v každé době a nemusí své hrdinství dokazovat při nějaké […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Na dotek – Tak trochu jiný romantický film.3. května 2005 Na dotek – Tak trochu jiný romantický film. Je snadné psát recenzi na titul, kde se horečně vyprázdňují zásobníky pistolí, stejně tak je lehké rozplývat se nad propracovaností animovaných pohádek a kritizovat něco, kde je špatně úplně všechno. Napsat ale článek o filmu, který se […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Spy Kids 25. března 2003 Spy Kids 2 Teprve nedávno jsem se z dlouhé chvíle odhodlal jít na tohle Rodriguezovo dílko určené prvotně pro dětské publikum a věřte, nelitoval jsem. Když jsem byl malý, chtěl jsem být, asi jako každý kluk, popelářem a hned potom špionem. Junimu […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • 2. března 2007 Kvaska – Recenze Vězeňské prostředí a zákulisí muzikálu, také se vám tato kombinace nezdá dvakrát běžná? Ovšem právě tuto myšlenku si zvolili manželé Landovi pro svůj nový film s názvem Kvaska. No film, spíše muzikál. I když i tento žánr snímek přesně […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Akta X: Chci uvěřit (The X-Files: I Want to Believe)16. listopadu 2008 Akta X: Chci uvěřit (The X-Files: I Want to Believe) Uznejte, že jednou z nejtypičtějších lidských vlastností, je zvědavost. Nic nás neláká tak, jako různá tajemství či zákazy. „Co se stane, když? Co se skrývá pod povrchem? Jak je to ve skutečnosti?“ Zajímavé je, že vysvětlení může být […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Parchanti spí dobře – 55 %3. prosince 2013 Parchanti spí dobře – 55 % Kapitán Marco Silvestri se plaví na své lodi po moři a vše probíhá jako vždy. Jediným vyrušením klidné plavby je telefonát od sestry Sandry. Léta se neviděli, ale její prosba je velmi naléhavá, a tak Marco spěchá do Paříže. Doví se, že […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Revenant: Zmrtvýchvstání – DiCapriův životní výkon8. ledna 2016 Revenant: Zmrtvýchvstání – DiCapriův životní výkon Kdo natočí v současnosti film, při kterém štáb mrzne v teplotách -40 °C, neobsadí jedinou významnější ženskou roli, prosadí chronologické natáčení navyšující rozpočet o miliony dolarů a přinutí jednoho z nejžádanějších herců současnosti, […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Pojedeme k moři (2014)27. dubna 2014 Pojedeme k moři (2014) Jirka Mádl je typ člověka, o kterém byste řekli, že neumí do pěti počítat a on vás pak překvapí tím, jak zvládne používat integrály a derivovat. To je potom šok... Pozitivní šok. Mádla jsem měl poměrně dlouho zafixovaného jako žánrového […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)

X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.