Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Nejlepším filmem roku za rok 2015 je komedie Ztraceni v Mnichově

Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Nahrávám...


Letošní šestý ročník udílení Cen České filmové kritiky se konal 23. Ledna, kdy filmový kritici a publicisté hlasovali pro nejlepší díla z několika kategorií. Hledali si nové talenty, kvalitní scénáře, režie, dokument a bez ocenění nezůstali ani herci.

Ceny České filmové kritiky, které se konali v Divadle Archa 23. Ledna a večerem provázeli moderátoři Marie Doležalová, vítězka Stardance a herec, nově i režisér Vojta Kotek už mají své vítěze. Mezi nejvíce nominovanovanými filmy v různých kategoriích byli filmy Domácí Péče, Kobry a užovkyZtraceni v Mnichově. Cenu za nejlepší herecký výkon v dramatu Kobry a užovky, režiséra Jana Prušinovského o dvou rozlišných sourozencích, získal herec Kryštof Hádek, kde hrál se svým bratrem Matějem Hádkem, který cenu během slavnostního večera za bratra převzal. Film Domácí péče, režiséra Slávka Horáka, který se nechal příběhem obětavé pečovatelky inspirovat životem své matky, byl oceněný za nejlepší ženský herecký výkon herečky Aleny Mihulové, která ztvárnila roli obětavé pečovatelky, která zapomněla na péči o sebe. ,,Ten film je tak hluboce lidskej, děkuji Slávkovi, že napsal napsal krásnou roli pro ženskou v mém věku i že mě do toho obsadil,” řekla dojatě herečka. Režisér Štěpán Altrichter si za svůj filmový debut Schmitke odnesl cenu za Objev roku a audiovzuální počin. Příběh o Schmitkovi, technikovi větrné elektrárny, kterého nadřízený vyšle na opravu do Krušných hor, režiséra Štěpána Altrichtera si odnesl cenu RWE za Objev roku a poté i za audiovizuální počin. ,, Děkuji kritikům, že nás objevili a doufám, že cenu RWE jsme nedostali jen proto, že film o inženýrovi, který pro firmu DBE opravuje větrné elektrárny,” vtipkoval debutující režisér.

Zlatým hřebem večera za cenu hlavní, tedy Nejlepšího filmu roku si přišel na pódium převzít scénárista a režisér Petr Zelenka za komedii Ztraceni v Mnichově. Komedie o devadesátiletém papouškovi, který opakuje politické prohlášení a nedopatřením rozvíří stojaté politické vody si získal filmové novináře a publicisty.
„ Chci poděkovat lidem, který od začátku filmu drželi palce, i když to byl ještě těžce dekódovaný příběh,” řekl oceněný Petr Zelenka.

Martin Myšička s papouškem během natáčení filmu Ztraceni v Mnichově
Martin Myšička s papouškem během natáčení filmu Ztraceni v Mnichově
Alena Mihulová oceněná za svůj herecký výkon ve filmu Domácí péče.
Alena Mihulová oceněná za svůj herecký výkon ve filmu Domácí péče.

Ceny české filmové kritiky 2015 
Nejlepší film, režie a scénář : Petr Zelenka, Ztraceni v Mnichově
Nejlepší ženský herecký výkon : Alena Mihulová, Domácí péče
Nejlepší mužský herecký výkon : Kryštof Hádek, Kobry a užovky
Cena RWE objev roku : Štěpán Altrichter, Schmitke
Audiovizuální počin : Schmitke (zvuk)
Nejlepší dokumentární film : Jana Ševčíková, Opři žebřík o nebe

A na jaké české filmy chodili diváci nejvíce do kina? Na prvním místě je komedie režiséra Milana Cieslera Život je život s počtem 258 274 diváků,
film Fotograf 201 053 diváků, režisérky Ireny Pavláskové zaujal druhé mésto a na třetím bronzovém se umístila komedie podle knihy Michaela Viewegha Vybíjená s počtem 186 438 diváků
Letošní ocenění snímek Ztraceni v Mnichově vidělo 30 017 diváků, Domácí péči 93 350, Kobry a užovky 94 015, Schmitke 6 938 a dokument Opři žebřík o nebe 3 230. Letošním kino propadákem je dokument o smrti Opuštěný vesmír, režiséra Petera Hledíka, který navštívilo pouze 23 diváků.
Během slavnostního večera zazněli také otázky typu : Pro koho se točí český film? Co se líbí českému divákovi? Padlo tvrzení, že čeští diváci zlenivěli chodit do kina, což tak trochu vyvrací fakt, že nejvíce kino sedaček zaplnili zahraniční snímky, at’ už se jednalo o animované Mimoně (800 diváků) či zfilmovaný námět Padesát odstínu šedi (500 diváků).

Tak snad příští rok to vyjde a diváci znovu objeví krásu českého filmu a také dokumentu, který tolik už netáhne. Je smutné, že tolik zajímavých filmů, lidem unikne bez povšimnutí.

Foto zdroj AlZE, Falcon

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:


X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.