Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Monika Stehlíková: Štěstí a sebepoznání – jeden cíl – Speciál 4/ 2015 časopisu ReGeNeRaCeHodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Nahrávám...


Autorka tohoto speciálu časopisu ReGeNeRaCe, Monika Stehlíková, je publicistkou, lektorkou a osobní terapeutkou. Je specialistkou na mindfulness (metoda všímavého přístupu), zvládání stresu i na emoční učení dětí a dospívajících. Pořádá semináře, přednášky a publikuje odborné články.

Celý speciál je zaměřen na hledání štěstí a snahu o sebepoznání. Autorka se setkala s osobnostmi z různých oborů a ptala se jich na témata týkající se osobního rozvoje. Rovněž připojila několik svých textů, v nichž seznamuje čtenáře s pojetím štěstí v světě, s deseti kroky ke štěstí a s mindfulness pro děti. Uvádí zde několik zajímavých cvičení pro uvolnění a snížení napětí dítěte v případě stresové zátěže. Jak sama uvádí, tyto techniky jsou velmi účinné a napomohou psychické pohodě i větší vyrovnanosti. Poznamenává, že jsou tyto metody součástí osobnostní výchovy například v USA, Kanadě, Belgii, Francii a Nizozemsku. Jejich základem je mimo jiné zklidnění sledováním vlastního dechu a uvědomování si signálů těla. Tyto postupy jsou nápadité a zároveň nenáročné, tudíž je lze snadno vyzkoušet doma se svými potomky. Rovněž je mohou aplikovat pedagogičtí pracovníci, zejména ve školkách a na prvním stupni základních škol. U dospívajících je aplikace zklidňujících postupů trochu složitější, jelikož teenageři nebývají tak spontánní, ale jedním z přesvědčivých argumentů je pro ně skutečnost, že si pomocí těchto technik sami ,,regulují, jak se cítí“ a mají ,,nad sebou kontrolu“. Podle mého názoru jsou tato cvičení vhodná pro každého, od malých dětí až po seniory, kteří rovněž mohou zažívat stresující situace.

Autorka vedla rozhovory s ředitelkou Divadla Kampa – Ivetou Duškovou, s ředitelkou pojišťovny – Renatou Mrázovou, francouzským biologem – Matthieuem Ricardem, profesorkou filozofie – Annou Hogenovou i lektorem Tchaj-ťi čchüan – Radkem Kolářem. Tázala se rovněž  představitelky pozitivní psychologie, docentky Aleny Slezáčkové, lektorky jógy – Michaely Svatošové, psychoterapeutky Terezy Pohlové, zakladatelky vzdělávací společnosti Santia – Květy Santlerové a profesorky herectví – Hany Smrčkové. Dalšími, na než se zaměřila, byli zpěvačka Hana Rakušanová, básnířka a prozaička Kateřina Kováčová či známý léčitel Boris Tichanovský. Je zde rovněž otištěn zajímavý článek Emoce a štěstí pohledem čínské medicíny, jehož autorem je Milan Schirlo, praktik čínské medicíny, a rozhovor s DanemJanou Čadovými, majiteli relaxačního centra Dajana, jehož součástí jsou zvukové lázně.

Monika Stehlíková nejprve čtenáře seznamuje se stručným životopisem osobnosti, s níž vede rozhovor, a dále se pomocí otázek zaměřuje na hledání štěstí v životě dotyčného. Všichni oslovení svou cestu ke štěstí a vnitřní harmonii hledali přes úskalí a tragédie každodenního života. Proto jsou, dle mého názoru, jejich zkušenosti tak cenné a inspirující. Přestože se v životě každý věnuje jiné profesi, na jednom se všichni shodují. Zaměřit se na přítomnost, jen v ní totiž můžeme najít štěstí. Trápit se tragédiemi minulosti, nebo se obávat budoucnosti, k ničemu nevede. Dotázaní také zmiňují radost z pomoci druhým. Hromadění majetku není naplňující, zatímco i nepatrná pomoc lidem v nouzi obohatí obě strany, dárce i příjemce. Respondenti zdůrazňují i touhu po zklidnění a naslouchání sobě, ujasnění si toho, co by člověka skutečně bavilo a učinilo šťastným.

Tento speciál bych ohodnotila jako velmi zajímavý a jeho četba mě obohatila. Mnoho lidí dnes pátrá po smyslu života a tato publikace nabízí mnoho cest k nalezení vnitřního klidu, po němž tolik z nás v současnosti touží.

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:

 • Smradi – Trocha melancholie neuškodí31. srpna 2004 Smradi – Trocha melancholie neuškodí Psychologické drama jedné obyčejné rodiny s neobyčejnými starostmi. Hlavní role tohoto snímku připadly na úžasného herce Ivana Trojana, který si zahrál otce svých tří dětí a na neméně úžasnou, ale především nádhernou ženu a herečku Petru […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
 • Rychle a zběsile 7 – Vítejte v našem světě: Nové tváře v sérii1. dubna 2015 Rychle a zběsile 7 – Vítejte v našem světě: Nové tváře v sérii Do svých rolí se vrátil celý hvězdný soubor a filmaři opět hledali nové tváře, které by s nimi rezonovaly. V galerii Rychlých zločinců je Owen Shaw nejpůsobivějším soupeřem, s kterým parta dosud měla tu čest. Jediným smrtícím pohybem […] Posted in Speciály
 • Chapie11. března 2015 Chappie – Obsah/O filmu OBSAH              Režisér filmů District 9 a Elysium představuje snímek Chappie. V nepříliš vzdálené budoucnosti dohlíží na dodržování pořádku mechanické policejní jednotky. Nyní se jim ale lidé začínají bránit. Když dojde k odcizení […] Posted in Speciály
 • Hrátky s češtinou a literaturou pro 1. stupeň ZŠ27. dubna 2016 Hrátky s češtinou a literaturou pro 1. stupeň ZŠ Knihy o českém jazyce a literatuře, testy k maturitní zkoušce z češtiny a literatury, odborné i populárně naučné publikace z tohoto oboru má na kontě dvojice autorů František Brož a Pavla Brožová.  Podepsáni jsou i pod novou publikací […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
 • Méďa 28. červnaec 2015 Méďa 2 V roce 2012 vzal svět ztečí jeden roztomilý, i když neuvěřitelně sprostý medvídek. Svým klasickým chlupatým zjevem, nepřekonatelným naparováním a slabostí pro humor a šaškárny se sexuálním nábojem, katapultovala tahle postavička, do které […] Posted in Speciály
 • Zuzana Pospíšilová: Kouzelné vánoční sny8. listopadu 2015 Zuzana Pospíšilová: Kouzelné vánoční sny „Někdy se lidem přihodí něco, o čem se jim ani nezdálo“ a „Ten, kdo radost rozdává, ten ji také dostává“ jsou motta Zuzany Pospíšilové, ostravské autorky více jak osmdesátky dětských knih. A jsou to také motta její nové knížky s názvem […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
 • JAK VYCVIČIT DRAKA 2 – CO SE ZMĚNILO ZA PĚT LET 6. června 2014 JAK VYCVIČIT DRAKA 2 – CO SE ZMĚNILO ZA PĚT LET V roce 2010 „vletěl“ do kin snímek Jak vycvičit draka z produkce DreamWorks Animation. Diváci po celém světě si ho zamilovali díky jeho letecké akčnosti, duchaplnému humoru a dramatické hloubce. Film vydělal 495 milionů dolarů v […] Posted in Články
 • Varys – Hra o Trůny15. dubna 2016 Varys – Hra o Trůny „Bouře přicházejí a odcházejí, velké ryby jí ty malé a já pořád pádluju.“ Varys Varys, někdy zvaný Pavouk, je hlavní postavou druhé, třetí, čtvrté a páté série, i když několikrát se objevil už v první. Varys je eunuch a byl Mistrem […] Posted in Profily postav
 • Shrek: Zvonec a konec19. červnaec 2010 Shrek: Zvonec a konec Tento čtvrtý díl byl v pojetí rodinného soužití Shreka, Fiony, jejich 3 dětí a jejich dobrých přátel. Některé pasáže byly vtipné a některé byly hlavně v začátku filmu, bohužel pro malého diváka docela náročné na pochopení (nejhorší co […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
 • Elektra24. června 2005 Elektra Poprvé se tato oblíbená comicsová hrdinka představila filmovým divákům v Daredevilovi, kde se stala femme fatale ústředního hrdiny Matta Murdocka (Ben Affleck – mimochodem, v současné době jsou partnery i v reálném životě). Pokud jste […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)

X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.